MISCELLANEOUS / Miscellaneous / Rökutensilier 5806033
*
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P. H. ”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor,
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Estimate:
100
Sold:
SEK 200
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:24:54
- Bid history
Time
Bidder
Bid
24/4 12:13:29
1
100 kr
25/4 01:42:41
2
150 kr
25/4 23:49:12
3
Vinnande bud
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: & c bakelit cigarettetui cigaretthållare hardtmunth” metall reliefdekor rund rökutensilier text: ”l trä
-
8381 AFRICAN TRIBAL..
miscellaneous, ca 10-46 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:17
-
7114 Ask
with lid, Lack med pärlemo. Length: 35 cm, width: ..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:13
-
8098 GRAPHITE DRAWING
signed, portrait, outer dimensions including frame..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:57
-
8155 Dekorelement
2 pcs, Asiatiska, contemporary production, wood, 9..//
Present: SEK 450
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:47
-
8197 PARAFFIN LAMPS
2 pcs. Height: 19-31,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:30
-
8043 TRUNK
White star line. Length: 93cm cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:32
nr 580 6033
Rökutensilier
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P. H. ”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor,
4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
Estimate: | 100 |
---|---|
Sold: | SEK 200 |
Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
24/4 12:13:29 | 1 | 100 kr |
25/4 01:42:41 | 2 | 150 kr |
25/4 23:49:12 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
-
8381 AFRICAN TRIBAL..
miscellaneous, ca 10-46 cm,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:17 -
7114 Ask
with lid, Lack med pärlemo. Length: 35 cm, width: ..//
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:13 -
8098 GRAPHITE DRAWING
signed, portrait, outer dimensions including frame..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:57
-
8155 Dekorelement
2 pcs, Asiatiska, contemporary production, wood, 9..//
Present: SEK 450
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:47 -
8197 PARAFFIN LAMPS
2 pcs. Height: 19-31,
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:30 -
8043 TRUNK
White star line. Length: 93cm cm,
Present: SEK 300
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:32